Hadeland Folkemuseum
Adresse
Telefon
+47 61 31 32 80Telefon
+47 613 13 280Adresse
Åpent
Friluftsmuseum etablert 1913 på historisk grunn under sagagården Tingelstad. Her har man samlet gamle bygninger i en kulturell kontekst, og dessuten to utstillingshaller/arkiv. Administreres i dag under Randsfjordmuseene.
Her finnes en kopi av Dynnasteinen, en runestein med tidlig kristent motiv, ca. 1050 e.Kr.. Spesiell er også Halvdanshaugen, som etter sagnet inneholder innvollene av Halvdan Svarte som druknet i Røykenvik.
Sommeråpent, omvisninger og en rekke arrangementer gjennom året; se museets hjemmeside.
Det er mulig å kjøpe kaffe, cookies og eplesaft i vår hyggelige museumsbutikk.
Friluftsmuseet har mer enn 30 bygninger fra 1600–tallet til 1900–tallet. Bygningene er tematisk innredet og gir innblikk i dagligliv og tradisjoner på Hadelandsbygdene. Her er blant annet gårdshus, seterhus, fargeri, skolestue, snekkerverksted, veveri og mekanisk verksted. Sagnet forteller at vikingkongen Halvdan Svarte ligger hauglagt i gravhaugen midt i museumsområdet.
En kopi av Dynnasteinen står inne på museet. Denne steinen er en av Norges første kristne billedsteiner med runeinskripsjon og markerer skillet mellom hedensk og kristen tid.
Dokumentasjonssenter for Hadeland er åpent hele året og inneholder blant annet arkiv, bibliotek og en stor fotosamling.
Foto: Anders Einar Hilden / Wikipedia Commons / Public Domain