Pilegrimssenter Avaldsnes

Pilegrimssenter Avaldsnes er om sommeren lokalisert i et 400 år gammelt stabbur like ved Nordvegen Historiesenter og Avaldsnes kirke. Skulle det være stengt ved stabburet, finner du en kasse med pilegrimsstempel like ved døren. Du får i tillegg stempel og informasjon ved Nordvegen Historiesenter hele året.

Kystpilegrimsleia. Regionalt pilegrimssenter Avaldsnes Foto: Boyoung Lee

Foto: Boyoung Lee

Ved det regionale pilegrimssenteret på Avaldsnes og ved nøkkelstedene i Rogaland står vi klare til å hjelpe deg med informasjon og veiledning. Her kan du også få stemplet pilegrimspasset ditt. I tillegg til Avaldsnes finner du nøkkelsteder i Eigersund, på Obrestad fyr/Hå gamle prestegard, i Stavanger domkirke og på Utstein pilegrimsgard.

Kystpilegrimsleia er en historisk reiserute, både sjøverts og landverts, og er ikke en sammenhengende vandreløype fra Egersund til Trondheim. Nøkkelsteder og enkelte vandreetapper er godt merket. Har du egen båt, kan du reise sjøveien fra nøkkelsted til nøkkelsted. Uten båt kan du reise med kollektivtransport, kajakk, sykkel, bil eller en kombinasjon av disse. På enkelte steder langs leia kan du også prøve tradisjonsbåter som er en del av verdensarven til UNESCO.

Kystpilegrimsleia Regionalt pilegrimssenter Avaldsnes Foto: Wenche Lindtner

Foto: Wenche Lindtner

Åpningstider ved Regionalt Pilegrimssenter Avaldsnes

Hele uken5/6-31/8Kl. 12:00-15:30
Besøksadresse til Regionalt pilegrimssenter om sommeren5/6-31/8Kong Augvaldsvei 103, 4262 Avaldsnes
Adresse til Regionalt pilegrimssenter utenom høysesongen1/9-4/6Statsråd Vinjesgt. 25, 4250 Kopervik
Enkelte dager i sommersesongen kan stabburet være ubetjent. Nordvegen Historiesenter hjelper deg med stempel og informasjon  

Karmøy har mye å vise fram!

På nettstedet til Historiske Avaldsnes finner du informasjon om Nordvegen Historiesenter, Vikinggården på Bukkøy, Vikingfestivalen, Olavskirken, middelalderkongsgården og jomfru Marias synål. Velkommen til å besøke vikingkongenes rike!
 

Har du også lyst til å besøke Visnes gruvemuseum ? Visnes kobberverk var i sin tid den største arbeidsplassen i Norge og her lå Nord-Europas største kobberverk. I Visnes kan du besøke parkanlegget i Fransehagen, anlagt av Charles de France, flotte turstier og kanonstillinger fra 2. Verdenskrig. Skulle du etter hvert kjenne sulten melde seg, er Fransehagen kafe og bistro vel verdt et besøk.

Med appen "Tilbakeblikk" kan du reise tilbake i tid med interaktive scener og skikkelser som gir deg en smakebit på epoker, historiske begivenheter og myters opprinnelse. Du kan besøke Avaldsnes, Visnes og flere andre steder på Karmøy.

Er du på leit etter rimelig overnatting i nydelige omgivelser kan vi anbefale pilegrimsherbergene Magasingården i Visnes og Fredtun leirsted i Skudeneshavn.

Klar for enda flere opplevelser? Karmøy har mye å tilby: Sjekk ut Opplev Karmøy

Spenning og høy puls for store og små på Vikingfestivalen
Vikingfestival på Avaldsnes hvert år i juni

Foto: Cathrine Glette

Ansatte

Profile picture of Wenche Lindtner
Wenche Lindtner
Tlf: +47 98242083
Regional leder