Dovrefjellkonferansen 2026 - Fra historie til opplevelse

Dovrefjellkonferansen er en samling for aktørene langs Gudbrandsdalsleden, med utgangspunkt i Pilegrimssenter Dovrefjell sin region. Konferansen blir i år en Workshop og finner sted i Villmarksleiren, Oppdal 19. oktober 2026.

Fra historie til opplevelse - Workshop i historiefortelling

Hvordan kan vi bruke de gode historiene til å skape sterkere opplevelser for de som vandrer langs Pilegrimsleden?

F.eks: Dovrefjell er fullt av historier, om natur og mennesker, ferdsel og pilegrimer, møter og motsetninger, tradisjoner og levd liv. Men hva skal til for at en historie virkelig fenger? Hvordan bygger vi den opp? Hvordan forteller vi den på en måte som engasjerer? Og hvordan kan en god fortelling bli utgangspunkt for en helt ny opplevelse?

Pilegrimssenter Dovrefjell inviterer til en praktisk workshop i historiefortelling 19. oktober 2026. Her får du lære og prøve ut enkle metoder som kan gjøre deg til en bedre historieforteller og formidler.

Dette får du være med på

I løpet av workshopen skal vi blant annet arbeide med:

  • hvordan du finner fram til og bygger opp en god historie
  • grep som gjør muntlig formidling mer levende og engasjerende
  • enkle verktøy du kan bruke for å utvikle deg som formidler
  • hvordan vi kan bruke historier aktivt i utviklingen av opplevelser og tilbud

Vi skal også løfte blikket sammen: Hva bør vi fortelle fra regionen vår, og hvordan kan vi fortelle det? 

Deltakerne inviteres inn i en samtale om historier, temaer og ulike formater som kan brukes for å utvikle og løfte opplevelsene på reisemålet. Alle inviteres også til å prøve seg som muntlig forteller, selvsagt i en trygg, hyggelig og lærerik situasjon. Derfor ber vi deg forberede en liten, kort fortelling som du ønsker å jobbe med på workshopen!

Endre Skjåk i Sælehuset på Hjerkinn med eventyrfortellinger fra Dovrefjell. Fra Kongefestivalen'26,

Hvem passer det for?

Workshopen passer for deg som arbeider med reiseliv, kultur, natur, guiding, vertskap, formidling eller opplevelsesutvikling. Du trenger ingen forkunnskaper, bare lyst til å bli en bedre formidler og til å utforske de gode historiene som finnes i regionen og på Dovrefjell.

Workshopleder: Ann-Jorid Pedersen

Ann-Jorid Pedersen er rådgiver, forfatter og fagperson innen opplevelsesutvikling og historiefortelling. Hun har gjennom en årrekke arbeidet med utvikling av reisemål, opplevelser og strategiske fortellinger over hele Norge, og med hvordan kultur, natur og lokale historier kan omsettes til relevante og engasjerende opplevelser.

Hun er forfatter av fagbøkene Opplevelsesøkonomi. Kunsten å designe opplevelser og Opplevelsesbasert verdiskaping, og driver i dag rådgiverselskapet Mimir Saga AS.

Hvilke historier er det vi forteller ? Fra Pilegrimsleden i Rennebu.

Påmelding

Tid: 19. oktober fra kl 09:30 til kl 16:00
Sted: Villmarksleiren i Oppdal, Spælavegen 22, 7340 Oppdal

Frammøte: Oppdal skysstasjon
Pris:  kr 300,- (medlemmer)
Pris:  kr 600,- (ikke medlemmer )
Påmelding: Hoopla

Frist: innen 10.oktober (bindende)

Denne dagen ønsker vi at så mange som mulig av vertskapene, m.m. langs Pilegrimsleden har anledning til å delta. 

Velkommen til en dag med historier, praktiske verktøy, nye perspektiver og felles utforsking av hva Pilegrimsleden, regionen og Dovrefjell har å fortelle!

Praktisk informasjon

For å avvikle arrangementet samarbeider vi i år med Opplev Oppdal. 

Frammøte: Oppdal skysstasjon kl 09:30

Felles transport til Gravfeltet på Vang hvor vi får omvisning og en smakebit av vikingetiden og transformasjonen fra norrøn tro til kristentro. 
Bussen tar oss videre til Villmarksleiren hvor selve workshopen skal foregå i Njålshallen. 
Det serveres Tapas fra Smak & Behag til lunsj. 

Buss og privatbiler tar oss tilbake til skysstasjonen kl 16:00

***
Workshopen er en del av forberedelsene fram mot Nasjonaljubileet 2030

Fra Njålshallen i Villmarksleiren