Hå gamle prestegård – Stavanger domkirke - Utstein kloster og Utstein pilegrimsgard
Reisebeskrivelse
Alternativ: Vandring og tog.
Vandre til Nærbø jernbanestasjon, 7 km.
Ta tog til Stavanger togstasjon, ca. 40 min. Gå fra stasjonen langs Breiavatnet til Stavanger domkirke, ca. 400 m.
Reisetid: ca. 2-3 timer
Alternativ: Vandring.
Vandre fra Obrestad fyr/Hå prestegard til Stavanger ca. 52 km.
Reisetid: 2 dager
Veibeskrivelse vandring
Hå gamle prestegard – Orreelva ca. 9 km
Veien går over hengebrua over Håelva og videre nordover langs kysten. Følg strendene. Dersom det er mye vann i bekker og elver må en gå opp på Fylkesveg 507, Nordsjøvegen, mellom Skeie flyplass og Orre gamle kirke, Jærens eldste bygg fra 1250. Her er det toalett.
Orreelva – Borestranden ca. 12 km
Rett nord for Orreelva/Orre gamle kirke følger en grusvei ned mot havet. Ta første vei til høyre og følg sti over sanddynene til Frilufts huset på Orre med toaletter og kafe i åpningstiden.
Borestranden – Hellestøstranden ca. 7 km
Følg strendene nordover.
Hellestøstranden – Solastranden ca. 9 km
Ved enden av Hellestøstranden må en gå opp på Vigdelveien og følge den noen hundre meter før en i første høyresving kan ta til venstre ned mot sjøen og følge merket kyststi til Ølberg havn og så videre til Solastranden. På Ølberg er det kiosk og restaurant og tilgang på toaletter.
Solastranden – Stavanger domkirke ca. 15 km
Fra Solastranden går det gang- og sykkelvei forbi Sola ruinkirke og videre til Joa. Langs østsiden av Hafrsfjord er det laget turvei som fører til Grannes hvor det igjen er gang- og sykkelvei til Møllebukta med fredssymbolet Sverd i fjell. Det er toalett i Møllebukta. Følg turvei langs Møllebekken til Store Stokkavann. Gå langs vannet til Sandal, ta til høyre oppover bakken og følg merkene inn til Stavanger sentrum med Domkirken som nøkkelsted. I Olavskleiva passeres «Olskjellå», en vannpost på stedet der Olavkilden lå i middelalderen da det lå et Olavskloster i dette området.
Stavanger domkirke
Stavanger domkirke er fra 1125. Det er den eldste middelalder katedralen vi har intakt. Her har det vært kontinuerlig gudstjenestefeiring i 900 år. Domkirken er viet til St. Svithun. Kirken hadde mange relikvier i katolsk tid og var nok, som alle domkirkene, et regionalt pilegrimsmål. Byens historie er nær knyttet til kirkens historie.
Her kan du finne informasjon om Stavanger domkirke og åpningstider.
Stavanger domkirke - Utstein kloster og Utstein pilegrimsgard
En flott reise med kombinasjon av lokal buss fra Stavanger sentrum i 28 km. Turen avsluttes med 7 km og et par timers vandring fram til Utstein kloster og Utstein pilegrimsgard
Reisebeskrivelse
Lokal Buss
Turen fra Stavanger til Utstein går med buss hvis man ikke har egen båtskyss. Se Kolumbus for rutetider og stoppesteder.
Om nøkkelstedet
Utstein kloster er det eneste bevarte klosteranlegget fra middelalderen i landet vårt. Før klosteret ble opprettet, var det en kongsgård. Allerede Harald Hårfagre hadde en av sine gårder her. Tradisjonen knytter klosteret til Magnus Lagabøter som ga kongsgården til Olavsklosteret i Stavanger da han ble konge og flyttet til Bergen i 1263. Historikere har ulikt syn på denne dateringen. Utstein kloster var knyttet til Augustinerordenen og munkene her betjente også Stavanger domkirke.
Etter reformasjonen forfalt klosteret og det kom over i privat eie etter hvert. Klosteret ble restaurert på midten av 1900-tallet og eies i dag av Museum Stavanger AS, MUST. Anlegget drives som museum, kurs- og konferansested, selskapslokaler og konserter. Kirken er en soknekirke for Mosterøy. Her kan pilegrimer få stempel i passet.
Utstein pilegrimsgard ble etablert i 2002 i det gamle skolehuset på Mosterøy, ikke langt fra klosteret. Pilegrimsgarden er etablert som et senter for stillhet, bønn, pilegrimsvandring og åndelig veiledning.
Overnattingsmuligheter
Hå: Jonsahuset
Pilegrimsherberge på Orre: Reveparken hytteutleie
Bore: Bore strandcamping
Pilegrimsherberge på Kvassheim: Friluftsfyret Kvassheim
Pilegrimsherberge på Orre Huset ved havet
Bore: Boretunet
Ølberg: Ølberg camping
Pilegrimshotellet på Bryne: Bryne kro og hotell
Sola: Sola strandhotell
Stavanger: Mange overnattingssteder i byen
Pilegrimsherberge på Mosterøy: Utstein pilegrimsgard
Hotell på Mosterøy: Utstein Kloster hotell
Mat
Hå: Hå gamle prestegard har kafe i åpningstiden.
Orre: Friluftshuset Kvassheim har kafe i åpningstiden,
Bore: Mulig å bestille mat av vertskapet på forhånd
Pizzabakeren på Klepp bringer pizza mm, tlf 51 42 28 88
Ølberg: Kiosk og restaurant
Mellom Sola og Stavanger passeres flere butikker og kiosker.
Mosterøy: Kiwi, Mosterøyveien 1, v/E39, tlf 51 72 42 44
Anbefalt turperiode
Januar, februar, mars, april, mai, juni, juli, august, september, oktober, november, desember.
Ankomst og avreise
Andre turer i nærheten
[[ notice ]]
Vi fant ingen turforslag etter dine ønsker.
Prøv å filtrere på noe annet.